ŚWIETLICA CZYNNA JEST CODZIENNIE
OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
W GODZ. 6:45-16:00
Celem działalności naszej świetlicy jest zapewnienie uczniom opieki przed i po lekcjach w bezpiecznym i miłym otoczeniu. Staramy się stworzyć warunki do wypoczynku, relaksu, zabawy i odrabiania zadań domowych. Chcemy aby czas spędzony w świetlicy sprzyjał także rozwijaniu zainteresowań. Dbamy o to, żeby dzieci czuły się w świetlicy dobrze i bezpiecznie, miały okazję nawiązać dobre relacje z kolegami, a także wychowawcami, a tym samym łatwiej adaptowały się w szkole.
Wdrażamy naszych uczniów do kulturalnego i higienicznego trybu życia. Dzieci uczestniczą w różnorodnych działaniach opiekuńczo- wychowawczych i edukacyjnych, zajęciach plastycznych, czytelniczych, relaksacyjnych, muzycznych, konkursach i zabawach w świetlicy oraz na świeżym powietrzu. Uczestnicząc w zajęciach, uczniowie mają okazję uczyć się przestrzegania norm i zasad współżycia społecznego, współpracy i właściwej komunikacji, konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, poznać możliwości radzenia sobie z emocjami, wzmacniać zachowania pozytywne, szanować siebie i innych.
Nasza świetlica jest wyposażona w gry edukacyjne, literaturę dziecięcą, różnorodne materiały plastyczne. Życzymy dzieciom miłego pobytu w świetlicy, a rodzicom zadowolenia ze współpracy.
Organizacja pracy świetlicy szkolnej
- Świetlica szkolna jest czynna w godzinach od 6:45 do 16:00
- Uczniowie przyjmowani są do świetlicy na podstawie pisemnych kart zgłoszenia dziecka od rodziców lub prawnych opiekunów dziecka.
- Z świetlicy mogą także korzystać uczniowie zwolnieni z religii, basenu, a także skierowani do świetlicy z powodu nieobecności nauczyciela.
- Wychowawcy świetlicy ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka
od momentu jego wejścia na teren świetlicy do momentu odebrania go przez osoby uprawnione.
- Obowiązkiem rodzica jest zgłosić przyjście dziecka do świetlicy.
- Uczniowie na lekcje oraz zajęcia dodatkowe wychodzą według planu zajęć.
- Odebrać dziecko ze świetlicy mogą jego rodzice (opiekunowie prawni) lub osoby przez nich upoważnione pisemnym oświadczeniem( pełnoletnie). Uczniowie mogą samodzielnie wychodzić do domu, jeżeli posiadają pisemne pozwolenie od rodziców.
- O wszelkich zmianach dotyczących zmiany trybu odbierania dzieci ze świetlicy rodzice muszą poinformować na piśmie z datą i podpisem.
- Dziecko przebywające świetlicy zobowiązane jest do przestrzegania określonych zasad, dotyczących przede wszystkim bezpieczeństwa pobytu w świetlicy, kulturalnego zachowania się, podstawowych zasad higieny oraz szanowania sprzętu stanowiącego wyposażenie świetlicy. Zachowanie dziecka w świetlicy ma wpływ na jego ocenę z zachowania.
- Wychowawcy świetlicy współpracują z rodzicami, wychowawcami klas oraz pedagogiem szkolnym celem rozwiązywania ewentualnych trudności wychowawczych.
W świetlicy szkolnej organizowane są zajęcia rekreacyjne, dydaktyczne i opiekuńczo-wychowawcze takie jak:
- gry i zabawy integracyjne;
- zajęcia ruchowo - umuzykalniające i relaksacyjne (słuchanie muzyki, nauka piosenek);
- zajęcia plastyczno – techniczne, dekoracyjne i manualne ( np.: rysowanie, malowanie, lepienie z plasteliny, wyklejanie, witraże na folii, decupaqe, stemplowanie, origami, wydzieranki, rzeźby z masy solnej i gliny, różnorodne prace i ozdoby z wykorzystaniem naturalnych surowców, szycie, haftowanie, malowanie świecą, qulling, tutorial itp.);
- zajęcia sportowo - rekreacyjne na boisku szkolnym, sali gimnastycznej i placu zabaw ;
- nauka własna, odrabianie zadań domowych;
- zajęcia czytelnicze
- zabawy i gry dydaktyczne, np.: gry matematyczne, zabawy z ortografią;
- zajęcia tematyczne związane z kalendarzem, np.: Dzień Pluszowego Misia, Święta, Dzień Babci i Dziadka, Walentynki;
- konkursy, zagadki, łamigłówki;
- korzystanie ze sprzętu audiowizualnego.
Aktywizujemy wychowanków naszej świetlicy do brania udziału w różnych konkursach organizowanych przez inne szkoły i świetlice.
W poszczególnych miesiącach realizowane są różnorodne bloki tematyczne. Do bloków zostały włączone tematy z programu autorskiego przeznaczonego dla uczniów w młodszym wieku szkolnym napisanego przez mgr Lidię Bzdęga „Elementy arteterapii na zajęciach w świetlicy szkolnej” oraz mgr Justynę Filipiak „Grunt to dobre wychowanie”.
Dokładamy starań w organizacji pomocy w nauce dla chętnych i potrzebujących uczniów. Szczególną opieką otaczamy dzieci z klas integracyjnych, dostosowując zajęcia do ich potrzeb i możliwości. Dbamy również o kształtowanie nawyków higienicznych i kultury życia codziennego, zwłaszcza podczas spożywania posiłków. W naszej pracy zwracamy uwagę na kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej, nawiązywanie kontaktów z kolegami, na umiejętność rozmawiania, słuchania, wyrażania swoich potrzeb, przekonań i uczuć oraz dostrzegania ich u innych (kształtowanie postaw asertywnej i empatycznej), ćwiczenie umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych drogą bez przemocy, panowania nad emocjami, jak również na upowszechnienie zasad kultury osobistej. Wdrażamy uczniów do przestrzegania regulaminu świetlicy i ujętych w nim zasad. Staramy się wyrobić u dzieci nawyk utrzymywania porządku i troski o wspólne mienie oraz dbałości o środowisko naturalne. Bardzo pomocne w tej części naszej pracy wychowawczej jest konkurs na „Super Świetliczaka”, dzięki któremu motywujemy uczniów do czynnego udziału w zajęciach organizowanych w świetlicy oraz do pozytywnych zachowań i postaw. Podstawą do wyboru Świetliczaka Roku są listy gratulacyjne, które nasi wychowankowie otrzymują za każdy wzorowy w zachowaniu miesiąc.
Przez cały czas mamy stały kontakt z wychowawcami klas, psychologiem szkolnym i rodzicami. Kontakty z rodzicami mają charakter rozmów indywidualnych.
Wychowawcy świetlicy