ODWIEDZINY W DIERDORFIE
W dniach 28.04.2018 - 03.05.2018 po raz kolejny rodziny ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. H. Jordana w Krotoszynie przeżyły wspaniałą przygodę w Dierdorfie. Wyjazd ten był również okazją do świętowania 20-lecia współpracy między naszymi szkołami, zainicjowanej w 1998r. przez ówczesną panią dyrektor Zofię Deckert.
Główne uroczystości odbyły się 02.05.2018r. w szkole partnerskiej Gutenberg Schule.
Do wspólnego świętowania zaproszono gości: burmistrza Związku Gmin Horsta Rasbacha, przewodniczącą Towarzystwa Współpracy Krotoszyn- Dierdorf Kamilę Riedrich oraz byłych dyrektorów szkoły Rainera Hummela i Karla Augusta Heiba, którzy zainicjowali tę współpracę po stronie niemieckiej.
20 lat współpracy to przede wszystkim spotkania rodzin, uczniów i nauczycieli z Polski i Niemiec. To poznawanie nie tylko zabytków, atrakcji przyrodniczych, degustacji potraw regionalnych ale przede wszystkim życia codziennego ludzi w zaprzyjaźnionym mieście/kraju.
Po tylu latach udając się do Dierdorfu/Krotoszyna jedziemy jak do dobrych znajomych, a nie rzadko po prostu do Przyjaciół (przez duże P).
Podczas ostatniego wyjazdu była okazja do spotkań osób, które jako pierwsze odwiedziły Dierdorf przed 20 laty, ale co bardzo optymistyczne dla naszej współpracy były też rodziny, które po raz pierwszy gościły w tym mieście.
Z prawdziwą przyjemnością obserwujemy jak młodzi ludzie/dzieci znajdują wspólny język ze swymi rówieśnikami posługując się wszelkimi formami komunikacji począwszy od języka niemieckiego, angielskiego, a skończywszy na rękach , gestach i mimice (każdy sposób jest dobry).
To prawdziwy sukces przełamywania stereotypów obserwując relacje młodych ludzi; to prawdziwa przyjemność usłyszeć od inicjatorów współpracy Pana Karla Augusta Heiba i Rainera Hummla po polsku „proszę, dziękuję bardzo , wszystkiego dobrego”.
Z ogromną radością odwdzięczamy się słowami „bitte, vielen Dank, alles Gute”.
Siódme spotkanie rodzin ze szkół na Parcelkach i w Dierdorfie
w ramach szkolnej wymiany.
Już po raz siódmy szkoła na Parcelkach - obecny Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi - a od września krotoszyńska Siódemka - uczestniczyła w polsko-niemieckiej wymianie rodzin.
W tej formie wymiana Siódemki ze Szkołą Podstawową w Dierdorfie (Grundschule Dierdorf) istnieje od 2011 roku, kiedy to po reformie szkolnictwa landu Nadrenia-Palatynat niemiecka 4-letnia szkoła podstawowa zaczęła istnieć samodzielnie bez szkoły głównej. Problemem wydały się nam samodzielne przyjazdu dzieci z klasy 4. Szkolną wymianę młodzieży przekształcono w szkolną wymianę rodzin. Od tego czasu spotkania odbywają się co roku w okolicy święta Bożego Ciała na zmianę w Krotoszynie i w Dierdorfie. Rodziny z obu stron spędzają czas zarówno wspólnie podczas zajęć organizowanych przez szkołę, jak i prywatnie u rodzin.
W dniach od 14. do 19. czerwca br. szkoła na Parcelkach gościła 10 niemieckich rodzin, łącznie 33 osoby. W piątek spotkaliśmy się w szkole pod hasłem „Poznajemy kulturę i tradycję naszego regionu”, realizując tym samym projekt – innowację. Przygotowywaliśmy, a potem zjedliśmy wspólny obiad: pyry z gziką i bigos, co stało się smaczną atrakcją dla naszych gości. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach tanecznych, które specjalnie dla naszej grupy przeprowadziła pani Arleta Polańska, założycielka oraz choreograf zespołu tańca ludowego „Krotoszanie”. Piątkowe spotkanie w szkole zakończył pokaz tańca ludowego właśnie w wykonaniu zespołu.
Deszczową sobotę spędziliśmy we Wrocławiu, mając do wyboru: zwiedzanie centrum miasta lub wizytę w ZOO i „Afrykarium”, co okazało się jakże egzotyczną atrakcją, o czym nas osobiście po powrocie zapewnili goście. Tradycyjnie nie zabrakło też wspólnego spotkania przy grillu (tym razem w gościnnym Lutogniewie) w niedzielę po południu i wieczorem. Był ostatni punkt programu pobytu naszych gości w Krotoszynie.
W poniedziałek rano autokar z rodzinami z Dierdorfu opuścił krotoszyńskie Parcelki i wrócił do domu.
Bardzo serdecznie dziękujemy panu Burmistrzowi Franciszkowi Marszałkowi, Urzędowi Miasta i Gminy Krotoszyn, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz jeszcze raz pani Arlecie Polańskiej z zespołem „Krotoszanie” za pomoc, dofinansowanie i uświetnienie tegorocznej wymiany.
Dyrekcja oraz nauczyciele ZS1OI w Krotoszynie
Jubileusz w Dierdorfie
W dniu 3 grudnia 2016 roku dyrektorzy oraz przedstawiciele grona pedagogicznego Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie gościli w Dierdorfie. Celem wizyty był udział w uroczystościach jubileuszowych partnerskiej szkoły Gutenberg-Schule. Na świętowanie 50 urodzin tej placówki przybyły władze miejskie, dyrektorzy okolicznych szkół i liczni absolwenci. Wielkim sukcesem okazała się część artystyczna, w której nie zabrakło polskiego akcentu. Gromkie "Sto lat" podkreśliło z pewnością długoletnią i szczerą przyjaźń między szkołami. Uwieńczeniem obchodów jubileuszowych, wręcz wisienką na torcie, był spektakularny występ nauczycieli i uczniów Grundschule, którzy zaprezentowali koncert na bębnach pod kierunkiem znanego artysty.
Polskie rodziny z Parcelek ponownie w Dierdorfie.
Zespół Szkół nr 1 z OI w Krotoszynie od 18 lat prowadzi wymianę partnerską z Gutenburg-Schule Dierdorf. W 2011 rozpoczęła się wymiana rodzin. W ramach tej wymiany polskie i niemieckie rodziny spotykają się naprzemiennie w Krotoszynie i w Dierdorfie. W dniach od 25 do 30 maja 2016 r. rodziny z Krotoszyna, około 40 osób, gościły u swoich niemieckich przyjaciół w Dierdorfie. Autokar z Krotoszyna dotarł do Dierdorfu w środę wieczorem. Kolejny dzień rodziny spędziły w domach gospodarzy, którzy przygotowali dla nich wiele atrakcji. W piątek wszyscy wspólnie, dwoma autokarami, udali się na wycieczkę do Frankfurtu nad Menem. We Frankfurcie dorośli wraz z przewodnikiem zwiedzali najpiękniejsze zakątki miasta i robili zakupy, natomiast dzieci pod opieką nauczycieli miały okazję eksperymentować w muzeum nauki i techniki Experimenta. Pełni wrażeń młodzi ludzie spędzili potem czas na świeżym powietrzu w parku miejskim, gdzie mogli dać upust swojej energii podczas gier i zabaw integracyjnych. Późnym popołudniem wszyscy uczestnicy wycieczki spotkali się na wspólnym obiedzie w restauracji „Paulaner am Dom”. Kolejny dzień przed południem uczestnicy wymiany spędzili u rodzin goszczących na wspólnym przygotowaniu smakołyków na wieczornego grilla. Popołudniu odbyła się piesza wycieczka leśnym szlakiem zakończona wspólnym biesiadowaniem pod grzybkiem w Marienhausen, gdzie tradycyjnie pieczone były kiełbaski, a tańcom i zabawom nie było końca. Niedzielne przedpołudnie upłynęło w rodzinnej atmosferze. Po obiedzie wszyscy udali się do zoo „Wildpark” w Marienbergu, by obserwować i karmić dzikie leśne zwierzęta. Po wspólnym spacerze po lesie odbył się piknik. Na dzieci czekały atrakcje na placu zabaw i w parku linowym. W poniedziałek 30 maja autokar z rodzinami wrócił do Krotoszyna i zakończyło się tegoroczne spotkanie w ramach wymiany rodzin.
Wymiana rodzin z Krotoszyna i Dierdorfu dostarcza zawsze niezapomnianych wrażeń. Czekamy już na naszych przyjaciół z Niemiec, którzy zagoszczą w Krotoszynie za rok. Mamy nadzieję, że, jak zawsze, przeżyjemy niesamowite chwile.
NA PARCELKACH PO RAZ PIĄTY SPOTKAŁY SIĘ POLSKIE I NIEMIECKIE RODZINY W RAMACH WYMIANY
Zespół Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Henryka Jordana w Krotoszynie jest od 1998 roku szkołą partnerską dla Gutenberg-Schule Dierdorf, czyli dla szkoły podstawowej w Dierdorfie. Od 2011 roku forma wspólnych spotkań przekształciła się z wymiany młodzieży na wymianę rodzin. Stało się tak w wyniku zmian w oświacie, jakie nastąpiły w landzie Nadrenia-Palatynat: nasza szkoła partnerska została czteroletnią szkołą podstawową, więc kontynuowanie współpracy w dotychczasowych ramach wymiany młodzieży przestało być możliwe. Od tego czasu spotykamy się co roku w ramach wymiany rodzin.
W dniach od 3 do 8 czerwca 2015 gościliśmy 14 zaprzyjaźnionych rodzin z Dierdorfu, tj. około 50 osób. Większość rodzin spotyka się od samego początku, czyli od 2011 roku. Autokar z Dierdorfu przyjechał do Krotoszyna w środę wieczorem. Kolejny dzień spędziliśmy w rodzinnym gronie. W piątek przed południem spotkaliśmy się z Panem Burmistrzem Franciszkiem Marszałkiem w budynku Urzędu Miasta. Dzieci zostały w szkole i spędziły czas na sportowych zabawach integracyjnych. Następnie zwiedziliśmy zrewitalizowany rynek (który zrobił na nich ogromne wrażenie) i wróciliśmy na obiad do SP7. Popołudnie spędziliśmy na basenie i w kręgielni. W sobotę wspólnie – dwoma autokarami, gdyż wszystkich osób uczestniczących w wymianie było ok. 100 – pojechaliśmy na wycieczkę do Torunia. Pobyt w grodzie Kopernika zaczęliśmy od wizyty w Muzeum Piernika, gdzie przyjrzeliśmy się pracy i sposobowi przygotowania pierników, wg średniowiecznej receptury, przez małżeństwo czeladników, stylizowanych na ówczesne czasy. Następnie z przygotowanego ciasta samodzielnie, lecz zgodnie z instrukcją robiliśmy pierniki. Naszą wizytę po pobycie na pięknej, toruńskiej starówce zakończyliśmy na seansie w Planetarium. W niedzielę po południu wszyscy razem spotkaliśmy się pod grzybkiem w Smoszewie, gdzie tradycyjnie były pieczone kiełbaski, zabawy na świeżym powietrzu oraz tańce.
W poniedziałek, 8 czerwca autokar z gośćmi wrócił do Niemiec i zakończyło się nasze tegoroczne spotkanie w ramach wymiany rodzin.
Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi serdecznie dziękuje Panu Burmistrzowi Franciszkowi Marszałkowi, Panu Wiceburmistrzowi Ryszardowi Czuszke za poparcie naszego projektu i znaczące wsparcie, które ułatwiło nam organizację corocznej wymiany. Podziękowanie pragniemy złożyć również PNWM ( Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży) za włożony wkład finansowy oraz nauczycielom i rodzicom goszczących naszych przyjaciół z Niemiec. Bez Państwa pomocy, organizacja wymiany byłaby niemożliwa. Dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę.
Po raz trzeci spotkały się rodziny…. tym razem w Krotoszynie
Od środy 29 maja do poniedziałku 3 czerwca 2013 gościliśmy w naszej szkole 11 rodzin z partnerskiej szkoły w Dierdorfie. Pomysł wymiany rodzin zrodził się kilka lat wcześniej i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, zarówno ze strony rodzin niemieckich jak i polskich. Jednak współpraca obu szkół ma znaczniej dłuższą historię. Wcześniej w wymianie uczestniczyła młodzież z gimnazjum w Krotoszynie i z Hauptschule w Dierdorfie. Od roku szkolnego 2010/2011 nasza szkoła partnerska to już tylko Grundschule – 4-letnia szkoła podstawowa. Stąd zainicjowana została wymiana rodzin.
Autobus z gośćmi przybył w środę wieczorem. Po krótkim powitaniu w szkole, uczestnicy wymiany udali się do rodzin goszczących, u których spędzili czwartek, biorąc udział w uroczystości Bożego Ciała. Wszyscy razem spotkali się ponownie w piątek w szkole. Goście mieli okazję zobaczyć prezentację o szkole, przygotowaną przez pana dyrektora oraz samą szkołę. Dla dzieci przygotowano gry i zabawy w sali gimnastycznej, podczas gdy rodzice udali się na zakupy, między innymi na krotoszyńskim targu, który okazał się hitem. Po obiedzie w szkole i krótkim odpoczynku wszystkie rodziny pojechały spalić kalorie w Aquaparku w Kaliszu. Późnym wieczorem zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do Krotoszyna. Sobotnie przedpołudnie goście z Niemiec spędzili u zaprzyjaźnionych rodzin. Po południu zaplanowana była piesza eskapada pod grzybek w Baszkowie, jednak pogoda spłatała wszystkim figla i na wspólną biesiadę trzeba było dotrzeć samochodami. Tańcom i śpiewom nie było końca. Nic tak bowiem nie integruje, jak wspólne spędzanie czasu na miłej zabawie…
Niedzielę równie miło spędziliśmy na wycieczce w Poznaniu. Dorośli spacerowali po Starym Mieście i robili zakupy w Starym Browarze, a dzieci maszerowały po Nowym Zoo na Malcie.
Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy. Tak było i tym razem. W poniedziałek rano pożegnaliśmy naszych gości. Mamy nadzieję, że były to dla nich niezapomniane chwile…
Dziękujemy serdecznie Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację pobytu naszych gości w Krotoszynie!