„Każdy inny – wszyscy równi”
W 1992 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 3 grudnia Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych. Nasza szkoła już od wielu lat uczestniczy w obchodach, bo nieprzerwanie, od roku szkolnego 1996/1997, z powodzeniem wdrażamy idee integracji. Miłym zwyczajem jest, że właśnie 3 grudnia przybywają do nas wspaniali goście z zaprzyjaźnionych placówek, którzy integrację rozumieją tak jak my, czyli jako wzajemną tolerancję, poszanowanie godności, a także zrozumienie dobrostanu i potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
W tym roku ten dzień przebiegał w zupełnie innej formie, ze względu na sytuację epidemiczną. Niemniej, zostały zaproponowane pewne działania, w których mogli wziąć udział chętni uczniowie. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów to:
„ Każdy inny- wszyscy równi”
Odpowiednio wcześniej uczniowie zostali zaproszeni do uczestnictwa w konkursie plastycznym. Po napłynięciu prac jury w składzie: Violetta Morawska, Sylwia Włodarz i Danuta Malińska obejrzało i wytypowało zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych.
W kategorii klas I – III na podium uplasowali się:
- Gabriela Jarocka IIB
- Alicja Orwat IIIB
- Nikola Banaszak IIB
W kategorii klas IV – VIII trzy pierwsze miejsca zajęli:
- Karina Czajka VIB
- Jakub Chytrowski VIB
- Julita Gaszyńska VIB
Wyróżnienia za piękne prace otrzymują:
Lena Gałęska IC, Ksawery Michalak IC, Kamila Marciszak IIB, Piotr Piaseczny IIB, Jakub Wójcik IIB, Kamil Gałęski IIIC, Lena Łęcka IIIB, Marcelina Szperzyńska IIIB, Patrycja Urna IVC, Krzysztof Kuciński VIC.
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym, dziękujemy też wszystkim, którzy pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie do udziału w konkursie. Cieszymy się, że wykonywanie prac konkursowych stało się okazją do współpracy i rozmów z dorosłymi, którzy doświadczeniem i pomysłami wsparli kreatywność dzieci. Na nagrodzonych i wyróżnionych czekają nagrody, które zostaną wręczone po powrocie do szkoły.
Nauczycielom i uczniom z klas IV- VIII został zaproponowany warsztat, który można było przeprowadzić online w czasie godzin do dyspozycji wychowawcy. Niezwykle ciekawy scenariusz warsztatu został udostępniony przez Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO, w ramach realizacji projektu "Bierzemy sprawy w swoje ręce", koordynowanego przez Panią Sylwię Włodarz. Celem warsztatu było „odczarowanie” niepełnosprawności, spojrzenie na nią z różnych perspektyw i przełamanie stereotypów. Uczniowie podczas zajęć mieli okazję obejrzeć inspirujące filmiki edukacyjne, które stały się początkiem klasowej dyskusji.
Mamy nadzieję, że cel warsztatów został osiągnięty, a uczniowie pełnosprawni zobaczyli, co osoby z niepełnosprawnością lubią i potrafią robić, zamiast skupiać się na ograniczeniach. Chciałyśmy także, by uczestnicy zrozumieli, że pojęcie niepełnosprawności jest często pojęciem względnym, gdyż w pewnym sensie każdy z nas ma swoje osobiste ograniczenia i własne Kilimandżaro do zdobycia.
Za zgodą CREO załączamy linki do filmików:
https://www.youtube.com/watch?v=BXRy0jO5DPQ
https://www.youtube.com/watch?v=GGHPECKrRRI
W samym dniu obchodzonej uroczystości, pan dyrektor zaprosił obecne w szkole dzieci na spotkanie, na którym opowiedział o historii obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w naszej szkole oraz o jego znaczeniu. W czasie spotkania pan dyrektor nagrodził ucznia klasy IC – Ksawerego Michalaka za zdobycie wyróżnienia w konkursie plastycznym. Pozostali uczniowie natomiast osłodzili sobie ten szczególny dzień pysznymi cukierkami.
Tegorocznymi koordynatorkami Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych były Panie: Violetta Morawska i Sylwia Włodarz. Chciałybyśmy bardzo podziękować Radzie Osiedla nr 4, która sfinansowała zakup nagród dla uczestników konkursu plastycznego oraz słodkiego poczęstunku dla uczniów. Pozdrawiamy też serdecznie dzieci i pracowników zaprzyjaźnionych placówek, z którymi spotkamy się na uroczystości za rok.
Organizatorki